Board of Directors
Roger Tan
Executive Chairman
Executive Director
Mr Roger Tan was appointed to the Board on 18 June 2020. He is responsible for the overall strategic direction and expansion plans for the growth and development of the Group. He joined the Group in May 2000 upon his acquisition of LS 2 Services and has more than 20 years of experience in the environmental services industry. Prior to acquiring LS 2 Services, Mr Tan was the sole proprietor of Weicom Services, a service maintenance business, from May 1991 to April 2000.
      In January 2017, Mr Tan completed the executive management programme at the Singapore University of Social Sciences. In March 2013, Mr Tan completed the course “manage productivity to achieve business objectives” by WSQ. 
      Mr Tan served as a member of the Bukit Batok East Citizens’ Consultative Committee (“Bukit Batok East CCC”) from January 2012 to December 2013, and has served as its vice-chairman since January 2020. He previously served as the treasurer of the Bukit Batok East CCC from January 2014 to December 2019. In recognition of his contributions to public service, Mr Tan was conferred the Public Service Medal (Pingat Bakti Masyarakat) at the Singapore National Day Awards in 2017.
Alvin Ong
Chief Executive Officer
Executive Director
Mr Alvin Ong was appointed to the Board on 28 September 2021. He is responsible for directing and controlling the operations of the Group. Mr Ong has more than 18 years of experience in the environmental services industry.
      Prior to joining the Group in September 2021, Mr Ong was the managing director of Integrated Training Consultants Pte. Ltd., a training and consultancy services firm that provides training and consulting services to the environmental services industry, from February 2007 to September 2021. From June 2003 to December 2006, Mr Ong was general manager of CSP Maintenance Pte. Ltd., a cleaning and maintenance services firm.
      Mr Ong graduated with a Diploma in business studies in marketing from Ngee Ann Polytechnic in 2003 and received his Bachelor of Commerce in marketing, information systems and electronic commerce from the University of Western Australia in 2006. In addition, Mr Ong has also received several certifications in facilities management and cleaning operations from various institutions.
      Mr Ong has served as the vice chairman of the Nee Soon South Citizens’ Consultative Committee since April 2016. He was also a member of the Nee Soon South Community Centre Management Committee from April 2016 to March 2018, and subsequently served as its vice chairman since April 2018. In addition, he is also a member of the North West Community Development Council since July 2020 and chairman of the Nee Soon South Citizen’s Consultative Committee’s Community Development and Welfare Fund since April 2020.
Tan Siang Leng
Lead Independent Director
Mr Tan Siang Leng was appointed to the Board on 2 December 2021. Mr Tan has been senior finance officer at the Asian Development Bank since February 2020, where he is responsible for finance and administration matters.
      Mr Tan was formerly from APM Property Management Pte Ltd, a wholly owned subsidiary of ARA Asset Management Limited, where he was head of the finance department from February 2014 to May 2015 and deputy director from December 2016 to January 2020. Between April 2016 and December 2016, he was deputy director of regional finance at Raffles Medical Group Limited, and from October 2010 to January 2014, he was vice president of corporate finance at International City Holdings Pte Ltd. Mr Tan was with PricewaterhouseCoopers Singapore from December 2003 to September 2009, first as an associate, before being promoted to senior associate, followed by assistant manager and subsequently audit assurance manager.
      Mr Tan graduated with a Diploma in accountancy from Singapore Polytechnic in 1998 and received a Bachelor of Accountancy from Singapore Management University in 2003. He has been a qualified chartered accountant with the Institute of Singapore Chartered Accountants since 2007 and an accredited tax practitioner with Singapore Chartered Tax Professionals since 2011.
Ng Hong Whee
Independent Director
Mr Ng Hong Whee was appointed to the Board on 2 December 2021. Mr Ng has been an independent director of Spackman Entertainment Group since June 2014. From July 2011 to July 2015, Mr Ng was the chief executive officer and executive chairman of Sincap Group Limited, a company listed on Catalist. Following his cessation as chief executive officer and executive chairman, he was the president of the China operations of Sincap Group Limited until November 2015.
      From 2004 to 2011, Mr Ng was the business development and financial director of Southern Angels Pte. Ltd., a manufacturer of fish paste in Indonesia. In October 1999, he joined Tan Kian Tin & Co. (a Certified Public Accounting firm) as an audit supervisor and was gradually promoted to an audit manager in 2001, a position he held until February 2012 when he continued as a consultant until April 2012. From May 1992 to October 1999, Mr Ng worked at Ng Lee & Associates (a Certified Public Accounting firm), first as an audit trainee, and was subsequently promoted to audit senior. In 1991, Mr Ng joined Japan Travel Bureau Pte. Ltd as an accounts clerk. Mr Ng obtained GCE O Level passes in English and Chinese in 1984.
Chua Ser Miang
Independent Director
Mr Chua Ser Miang was appointed to the Board on 2 December 2021. He is a director of Crowe Horwath Capital Pte. Ltd., a corporate finance advisory firm, a position which he has held since November 2020. From January 2013 to December 2020, he was a director at Eastwin Capital Pte. Ltd., and from October 2013 to July 2014, a principal consultant at fund management firm Stamford Management Pte. Ltd.  
      Mr Chua was a director of the corporate finance department of DMG & Partners Securities Pte. Ltd. from September 2006 to December 2012, managing director of Asia Growth Capital Advisory Pte. Ltd. from July 2005 to September 2006, and vice president of the corporate finance department of Daiwa Securities SMBC Singapore Limited from April 2004 to July 2005. 
      Prior to joining Daiwa Securities, he was a manager in the corporate finance department of HL Bank from April 2001 to March 2004, an assistant vice president in the corporate finance department of Overseas Union Bank Limited from October 2000 to March 2001 and an investment analyst at Kim Eng Securities from June 1996 to September 2000. Mr Chua started his career at the Monetary Authority of Singapore from May 1993 to March 1996, which he left as a senior review officer. 
Mr Chua holds a Bachelor of Business Administration with honours from the National University of Singapore, which he obtained in 1993, and has been a chartered financial analyst accredited by the CFA Institute, USA, since 2001. In 2021, Mr Chua was awarded a Master of Science in Global Finance and Banking by King’s College, London. 
      Mr Chua was an independent director of Deskera Holdings Ltd and Yamada Green Resources Limited from December 2015 to May 2018 and September 2013 to March 2021, respectively. He is currently an independent director and non-executive chairman of Aoxin Q&M Dental Group Limited and VCPlus Limited, and a non-executive director of China Knowledge Data Technology Pte. Ltd.